Zdravý životní styl 3

Relaxace jako zdroj vnitřní síly

    Co by to bylo za "zdravý" styl života bez dostatku relaxu? Spousta lidí bude tvrdit, že na odpočinek nemají v průběhu pracovního týdne čas. Maximálně až večer, když celí zmožení padnou do postele, aby ráno začali od znova. Mým poselstvím budoucím generacím je, aby si všichni bez rozdílu věku, sociálního a profesního postavení našli každý den alespoň pár minut a věnovali je pouze a jenom sami sobě. Prokážeme tak dobrou vůli nejen svému tělu, ale také tímto skutkem - a to především - dokazujeme sobě, že se máme rádi, že nám na sobě záleží. Dnešní doba je totiž hodně náročná na výkon a nikoho krom našich nejbližších nezajímá, jak se nám daří, jak se cítíme. Pocity pak běžně v sobě potlačujeme a zaděláváme si v průběhu let na vážné zdravotní problémy, nejčastěji pak v oblasti srdce - cévy.

    Ptám se tedy - nač mi je, když jím zdravě a sportuji, ale vnitřně nejsem spokojený? Tělo nám dává jasné signály, ale v průběhu života je jaksi přestáváme vnímat, neboť jsme nuceni tyto vykřičníky potlačovat, či ještě hůře přebíjet, tedy se přetvařovat.

    Jsem zastáncem názoru, že myšlenka má určitou energii, se kterou lze do značné míry manipulovat. Každý zná ten příjemný pocit, kdy je druhým za něco pochválen nebo odměněn. Toto jsou příjemné pocity. Na druhou stranu si dovedeme živě představit situaci, kdy někdo dělá doma (na pracovišti,…) dusno. Atmosféra by se dala krájet. A toto je negativní energie, která ačkoliv není hmatatelná, má velmi silný dopad na každého z nás.

    Je logické, že každý chce prožívat jen ty příjemné pocity a být v blízkosti svých milovaných. Všichni jsme totiž do jisté míry dítětem a toužíme zažívat pocit bezpečí a lásky. Přitom by se dalo říct, že o nic nejde. Z každého z nás ale vyzařuje určitá energie a to je právě to, co nás buď totálně vybíjí, nebo naplňuje. A nikdo zatím nedokáže tuto energii převést do vzorečků, pouze zatím víme o látkách a jejich chemických reakcích, jež nám tyto příjemné nebo nepříjemné prožitky zprostředkují prostřednictvím spojů v mozku.

    Když se tedy vrátím k zdravému životnímu stylu, jak lze prožít aktivní a naplněný život s dodržováním všech zásad, když jsme ve vnitřní disharmonii sami se sebou? Těžko. Řešení ale existuje a tím je relaxace. Vědomé uklidnění a činnost, která nás těší a zbavuje stresů a úzkostí. Nezáleží na tom, jakým způsobem. Nikde není striktně uvedeno co má člověk dělat, to ať si vyzkouší každý sám na sobě. Nemyslím si, že člověk musí nutně meditovat, aby dosáhl rovnováhy. Někdy jenom stačí sednout si, zastavit se a uvědomit si kdo jsem, co dělám a jsem - li spokojený. Pokud ano, pak stačí chvilku setrvat v tomto rozpoložení. Pokud ne, pak je potřeba aktivně hledat původce naší nespokojenosti a následně promýšlet řešení. Neexistuje problém bez řešení a nikdy není pouze jedna varianta, jak danou situaci vyřešit. Pokud to tak vnímáme, pak je náš pohled na svět do značné míry omezený. V takovémto případě doporučuji konzultovat své starosti s důvěrným přítelem či přímo odborníkem. Pokud například nevidíme na svém zaměstnání/studiu/vztahu nic pozitivního, pak není od věci se o tom pobavit s někým dalším, neboť nám může rozšířit náš velmi zúžený obzor a najít lepší východisko v problémové situaci. Kolikrát sami sebe hodnotíme příliš kriticky a zbytečně se sebepoškozujeme, neboť "prostě jsme takoví". Přesně tohle je ten případ, kdy hubneme, ale stále nejsme spokojení (což může vést až do chorobné poruchy příjmu potravy) anebo naopak děláme vše pro to, abychom zhubli, ale přesto ručička na váze ukazuje pořád to samé nebo dokonce víc.

    Nemám nic ani proti jiným formám relaxu - třeba četba krásné literatury nebo občas i počítačové hry (pokud nejde pouze o střílečky a bezduché zabíjení - i když i toto občas pomáhá s nahromaděným stresem). Jednoduše řečeno je potřeba, aby si každý našel ve svém harmonogramu chvilku, kterou věnuje jenom sobě. Nejde o to být sobec, právě naopak - pokud mám zvládat plno povinností a starostí, práci nebo školu, rodinu či přátele, pak musím z něčeho čerpat - a od toho je právě relaxace.

    A přestože jsem do svého života zavedl všechno dle výše uvedeného, tedy změnil stravu, časový odstup jednotlivých porcí jídla, přidal tělesnou aktivitu alespoň třikrát týdně po hodině, vyhradil jsem si každý den pár minut pouze pro sebe, spím minimálně sedm hodin denně, ale výsledky nejsou viditelné? Pak je potřeba začít opět u sebe, zamyslet se, co stále dělám špatně, zaměřit se na staré zlozvyky - zda nejsem na sebe příliš přísný, zda se zbytečně za něčím nehoním, zdali dělám smysluplnou práci/studium, jenž mě baví (nebo alespoň si v tom něco málo najít), jestli nemám v hlavě pouze a jenom povinnosti, obavy a stálý pocit, že něco musím. Nic nemusím - sám jsem se rozhodl/a a je to pouze a jenom mé rozhodnutí.

    Důležitým aspektem pro zdravé hubnutí je, krom všech pravidel a přikázání, především dobrý pocit ze sebe sama. Je nerozumné se honit za ideálními mírami, které dle dnešní společnosti znamenají úspěch a štěstí. Mnohem lepší je mít o pár kilo navíc než se celý život honit za něčím, co v žádném případě nepřinese pocit trvalého štěstí či oblíbenosti.

    Podle mého názoru tedy pojem zdravý životní styl znamená kombinaci střídmého stravování podle základních pravidel, dostatečný pohyb, čas pro sebe, ale také samozřejmě i rodinu a přátele a především dobrý pocit sama ze sebe. Jen tak lze prožít kvalitní a aktivní život bez zbytečných pochůzek k lékařům a odborníkům na zdraví.

 

Zdravý životní styl 3

Datum 06.07.2015
Vložil Mitsuki
Titulek Zdravý životní styl

Po přečtení všech tří článků o zdravém životním stylu z tvého pohledu s tebou naprosto souhlasím. Dostatečný pohyb, správná strava a vnitřní pohoda jsou klíčové k získání i udržení dobré fyzické i psychické kondice. Taky studuju LF v Olomouci, mám za sebou teprve první rok, ale jakkoliv jsem se snažila během roku do svého života zapojit alespoň jeden z těchto bodů, nefungovalo to, protože by měly pracovat všechny společně. Jde to sice ztěžka, ale jak píšeš, je to snazší než se to potom snažit zachránit, až bude pozdě. Jinak se mi moc líbí tvůj blog, čerpám z něho mnoho rad a tipů, tak snad nás čtenáře budeš i dál obohacovat svými příspěvky ;-)

 

Vyhledávání

Ptejte se: ask.fm

TOPlist

© 2012 - 2017 Jiří Lapka, Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode