Jak se dostat na medinu

 
    Tento článek má být ryze informativní. Chtěl bych v jednoduchosti shrnout, jak se efektivně připravit na přijímačky na medinu. 
 
    Myslím, že hned na úvod by bylo vhodné uvést, že nejlepší je jít z gymplu. Nerad bych bořil představu některých adeptů či jejich rodičů, ale je potřeba uvést na rovinu, že nejlepší základ a všeobecný přehled načerpá student na všeobecném gymnáziu. V případě, že zvažujete studium na tomto typu školy, v tom případě doporučuji zvolit gymnázium se zaměřením na přírodní vědy. V každém větším městě se takové najde a pokud máte zájem o pozdější studium právě na medicíně, pak určitě nešlápnete vedle. 
Z vlastní zkušenosti vím, že kdybych mohl volit znova, tak bych dal přednost jednomu z nich, protože gympl se zaměřením na společenské vědy, z něhož jsem přišel, se v žádném případě nemohl srovnávat s přírodovědnými gymnázii. Přesto přese všechno si stojím za názorem, že gymnázium (s jakýmkoliv zaměřením) připraví na přijímačky lépe než kterákoliv jiná SŠ. 
 
    Často se na mě obrací rodiče, kteří mají zájem své potomky poslat na střední školy typu "lyceum se zaměřením na zdravotnické vědy" a podobné "paskvily". Všechno to je na jednu věc. Pevně věřím, že se nedotknu žádného z kantorů působících na těchto školách, ale taková je realita. Když vezmu v potaz trend klesající úrovně škol i studentů, je gympl jedinou možnou variantou. Samozřejmě najdou se výjimky. Jsou gymnázia, kde se potýkají s nízkou úrovní studentů, nekvalitní výukou, ale myslím si, že stačí pozjišťovat preference a zajít si na dny otevřených dveří. Častokrát už vzhled školy dost napoví. 
    V neposlední řadě je potřeba znovu uvést, že v mém ročníku na začátku studia pocházela z gymnázií asi 95% spolužáků. Zbytek tvořily zdrávky, lycea a ostatní. Nyní, ve zlomovém třeťáku, nevím o nikom z těch původních pěti procent, kdo by s námi studoval. Je to smutná realita, ale jasně poukazuje na stav středních škol. 
    Nechci a nerad bych kohokoliv mimo gymnazisty strašil s tím, že už teď, během studia nemá šanci, ale ta šance je o dost nižší. Přesto je. Abych právě této skupině zvedl sebevědomí, je potřeba říct, že se najde dost takových, kteří přijdou na průměr a po pár týdnech školu vzdávají. I tací se najdou. Myslím si, že největší problém je skutečnost, že medicína je těžká škola. A to pro všechny. To, že někdo prochází snáze než někdo jiný není tak moc rozdílem v inteligenci, ale krásně to zhodnotila má spolužačka, když pronesla, že "jsou lidi, kteří obětují šest let jenom škole a pak jsou tací, kteří chtějí alespoň trochu žít". A o samých áčkách nebo červeném diplomu to není. Především praxe říká něco jiného. Kolik znám studentů, kteří sfouknou zkoušky již v červnu, ale bojí se komunikace s pacientem nebo jsou manuálně nezruční. Samozřejmě i tací najdou v medicíně uplatnění, ale pevně věřím, že většina z Vás bude chtít pracovat s lidmi. 
 
 
    Teď už konečně ke zkouškám. Jak se komplexně připravit?
Nejprve pro studenty gymnázií: věnujte svou pozornost trojkombinaci předmětů biologie - chemie - fyzika již od prvního ročníku (kvinty). Učte se na testy poctivě a do výuky choďte připravení. Vezměte v potaz, že všechno, co během čtyř let proberete, se Vám bude hodit. Nebojte se zkoušet olympiády a v případě, že něčemu nerozumíte, tak se ptejte. Sešity nevyhazujte a schovejte si je do posledního ročníku. Nevyhýbejte se fyzice. Učte se jí poctivě. 
Ve čtvrťáku si zvolte na maturitu kombinaci biologie a chemie, popřípadě biologie a fyzika. Stejně volte semináře. Sbírejte informace a zbytečně to nepodceňujte. Vše se Vám vrátí. A abych nezapomněl.. Studujte pro sebe. Pro dobrý pocit. Dril na gymplu se vyplatí stokrát. Z dobrého gymplu získáte dostatečné znalosti a není potřeba docházet na doučování. 
 
    Nyní pro studenty ostatních škol: Vám doporučuji začít co nejdříve. Ideálně v průběhu třeťáku se shánět po učebnicích a materiálech. Kvalita výuky je značně rozdílná a proto je potřeba o to více sledovat požadavky univerzity na adepta. Nebál bych se doučování. 
 
    Obecně je vhodné sehnat si čtyřkombinaci knížek - 2000 testových otázek z biologie, rychlokurz fyziky, rychlokurz chemie a biologie buňky - genetika. Z těchto knížek se dost čerpá u přijímaček. Určitě doporučuji mít při ruce bi - f - ch - v kostce a odmaturuj z... Každá učebnice má svá specifika a neprohloupíte učebnicemi pro gymnázia. Stále ale opakuji, že je důležité porovnávat požadované znalosti LF a zbytečně se nezatěžovat oblastmi, jež nevyužijete. Možná není od věci si některé otázky vypracovat. Všechno se hodí. No a ráno před přijímačkami si nezapomenout vzít s sebou štěstěnu, přihlášku a OP, svačinu a pití (!!)
 
Případné dotazy směřujte do diskuze nebo na mail.

Jak se dostat na medinu

Datum 15.11.2017
Vložil Johana
Titulek Maturita

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli je maturita z biologie nutností? Nejde o to, že by mi vadil předmět, jde mi spíš o našeho učitele. Je to s prominutím namachrovaný i*iot, který neustále opakuje, že ženy na medicínu nepatří (ačkoliv ji sám nestudoval) a nedělá mu problém mě a mé spolužačky potopit. Není to učitel, který mi pomůže, když to potřebuju....spíš mi řekne, že jsem tupá a že nemám co dělat na gymnáziu...ačkoliv mám na vysvědčení vyznamenání. Nedovedu si představit, že bych s ním trpěla na senináři, natož, abych u něj maturovala....děkuji za odpověď :). Johana

Datum 30.11.2017
Vložil Anna
Titulek Re: Maturita

Ahoj :)maturita z biologie rozhodně nutností není, já jsem na medině a taky jsem z bioly nematurovala. Naopak mi přišlo, že k maturitě je tam zbytečně moc věcí navíc (rostliny, zvířata) a to třeba u příjímaček do Olomouce moc neupotřebíš. Tam je spíše obecná biola, člověk, nějaké bakterie nebo živočichové, kteří způsobí nějaké onemocnění u člověka, a genetika. Takže se to určitě stihneš sama doučit.

Datum 16.12.2017
Vložil JL
Titulek Re: Re: Maturita

Ahoj:)
Souhlasím s Annou, biola určitě není nutnou podmínkou k přijetí na LF. Pokud máte takového kantora, pak věřím, že hledat motivaci ke studiu je náročné. Nicméně neřeš, ženy na medicínu patří a jsou skvělé lékařky. Určitě bych to nějak genderově nerozlišoval.)

Hodně štěstí a pevné nervy:)

JL

Datum 20.09.2017
Vložil Markéta
Titulek Mám vůbec šanci?

Ahoj, jsem v druháku na gymplu a studovat medicínu jsem chtěla od malička. Problém je v tom, že hned jak jsem nastoupila na gympl zjistila jsem že biola, chemie a fyzika nebudou mé nejoblíbenější předměty. Nejde o to že bych byla absolutně v háji ale prostě i když se učím sebevíc tak mám dvojky, spíš trojky. Stejně tak na vysvědčení (v prvaku jsem měla ze všech třech předmětů trojky). A tak bych se chtěla zeptat jestli má vůbec smysl snažit se o medicínu nebo se na ni vykašlat a přemýšlet o něčem jiném. Já sama si totiž myslím že na to prostě nemám.

Datum 07.11.2017
Vložil JL
Titulek Re: Mám vůbec šanci?

Ahoj Markéto,
nápodobně se omlouvám za opožděnou odpověď:)
Je všeobecně známo, že předměty bi/fy/ch jsou bazálem, který je bezpodmínečně nutný k tomu, abys mohla studovat medicínu. Nemohu hodnotit obtížnost vašeho gymnázia, nicméně určitě bych neházel hned fintu do žita. Pokud opravdu toužíš po medicíně, pak se zkus naplno věnovat studiu, zapomeň na předsudky a dej tomu maximum. Určitě to vyjde!


Měj se krásně a hezký sychravý podzim,

jl

Datum 20.07.2017
Vložil Veronika
Titulek Angličtina

Ahoj, v jednom komentáři jsi napsal, že na UPOL se dokonce skládá zkouška z angličtiny. Mohl bys mi, prosím, o tom říct víc?
A ještě jak probíhala tvoje příprava na přijímačky? Procházel sis všechno učivo od prváku a následně si vypracoval modelové otázky, nebo jsi hned počítal modelovky? Říká se, že Olomouc má nejtěžší přijímačky, než třeba Brno či Praha.
Děkuji moc za odpověď! :)

Datum 07.11.2017
Vložil JL
Titulek Re: Angličtina

Ahoj Veroniko,
omlouvám se za skoro 4 měsíční latenci, zabíhám se v pracovním procesu a tak nestíhám...:)
Ano, z Aj se skládá zkouška, která je ústní a písemná. Můžeš jí opakovat do aleluja, takže se není čeho bát. Zvládl jsem jí i já, takže no problem:) A zkoušející páni magistři Kurfurst a Manda jsou pohodoví.
Má příprava na LF probíhala tak, že jsem koncem ledna posbíral všechny studijní materiály, zajistil si doučování z fyziky a učil se co to dalo. Do toho jsem psal bakalářku a učil se na státnice, takže se to dá stihnout za necelý půlrok úplně napohodu:) Učil jsem se tak, že jsem si vytiskl požadavky LF a jel podle osnovy.
Olomouc určitě nemá nejtěžší přijímačky. Nejtěžší má podle mého názoru Hradec Králové. V Olomouci jsou féroví.

Hodně štěstí:)

JL

Datum 11.06.2017
Vložil xxx
Titulek Semináře

Ahoj, mám si vybrat tři dvouleté semináře do třeťáku a další tři jednoleté do čtvrťáku. Jak bys to vyřešil ty, kdybys měl na výběr z antropologie / biologie / fyzika / chemie / latina?)

Datum 19.06.2017
Vložil JL
Titulek Re: Semináře

Ahoj:)

Určitě bych volil biologii, fyziku a chemii. To je základ úspěchu.

Hezké skoroletní dny,

JL

Datum 04.04.2017
Vložil Lucie
Titulek Příprava na přijímačky

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, kdy jsi začal s přípravou na přijímačky? Jsem v sextě na gymplu a zatím jsem se na nějaké modelové otázky atd. ani nekoukla. Pořád si říkám, že mám ještě dva roky, ale četla jsem pár blogů o tom, jak se všichni drtí už od prváku, tak se trochu bojím, jestli nejsou ty dva roky nakonec málo. Měla bych začít už teď, nebo mi stačí se zatím jen připravovat na hodiny bižule, chemie a fyziky?

 

Vyhledávání

Ptejte se: ask.fm

TOPlist

© 2012 - 2017 Jiří Lapka, Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode