Oftalmologie

    Oční. Nevím o vícero případech, že by někdo tvrdil, že jde na oftalmologii. Jedná se prostě o oční a tak to je. I když se někomu může zdát, že oční je malým prostým oborem pro ženské, hluboce se mýlí. Během výuky jsme byli z tohoto omylu velice rychle vyvedeni. Naopak. Je to obor perspektivní, zároveň chirurgický a mnoho se toho dá zkoumat. Zrak je pro nás klíčovým a prozatím se nikomu nepodařilo navrhnout něco, co by se blížilo vynálezu matky přírody. Máme mnohá optická zařízení a spoustu pokusů o vrácení zraku nevidomým, ale nikdo to nedokáže prozatím stoprocentně, tudíž zde máme stále velké pole působnosti. A to se nebavíme o spoustě onemocnění oka, která jsou velmi častá. I zde je mnoho prostoru pro výzkum. Ne, nechci agitovat, ale rád budu oponovat názorům, že oční je pohodička a nic se tam nedělá. Jistě, každý si to může zařídit dle obrazu svého, zejména pak svou ambulanci, ale to už jsme zase jinde...:)

    Výuka očního zahrnuje osm dní stáží, z nichž každá začíná ranní mikrolekcí a pak praktickou výukou. O přednáškách se toho nedá moc psát, holt teorie převedená na plátno. Opět zde platí, že někomu šla prezentace lépe, jinému méně lépe, ale přežít se to dalo. Jsme přece pořád jenom lidi...:) Ve cvikách se rozdělíte na dvě skupinky a po celou dobu budete mít stejného lektora. My měli štěstí na jistého pana doktora, který byl velmi sympatický a měl obrovský přehled. Mimo jiné se zajímá o sklivec, a to je panečku nádhera, poslouchat fundovaně odborníka. Výuku bral s nadhledem a tak nás zbytečně nezatěžoval zbytečnostmi. 

    I v tomto případě jsem se nechal demonstrativně vyšetřit, protože můj zrak je chabý díky silné myopii a značnému astigmatismu. Vyšetření nebylo kdovíjak příjemné, ale to asi ani nikdo nečeká, ale přežít se dalo. Zjistili, že se mi zrak dále nehorší, ale s tím co mám, bohužel nemůžu nosit adekvátní čočky a tak by byla nejrozumnějším řešením  operace. Takže v průběhu tří bloků mi byla indikována již druhá operace. Paráda...:D Utěšuji se tím, že až budou peníze, čas a chuť, tak do toho určitě půjdu. Minimálně do očí, protože se věnuji mnoha sportům a každý myop (hypermetrop), co nemůže nebo nechce nosit čočky, mi dá zapravdu.

    Zápočet se uděluje za účast, je možná jedna absence, to je fajn, a zkouška pak probíhá stylem, že si student táhne tři papírky s otázkami a po přípravě jde na věc. Já byl zkoušen panem doktorem Fryšákem a doporučuji jej. 

 

    Pocity z očního jsou vesměs dobré. Oftalmologii se věnovat nechci, ale jako náhled dobré, člověk získá další zkušenosti, rozšíří si obzory a konečně pochopí, že oční není doménou něžného pohlaví a těch, kteří neuspěli jinde. I zde se najde mnoho kvalitních odborníků.

 

Očnímu zdar!

 

 

Oftalmologie

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© 2012 - 2017 Jiří Lapka, Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode