Tělovýchovné lékařství a rehabilitace

    Dalším z bloků ve čtvrtém ročníku je tělovýchova a rehabilitace. Na tento předmět jsem se celkem dost těšil, protože sportovní medicína a vše kolem ní mě zajímá.

    Výuka probíhá týden, přednášková část v centru praktických dovedností na dětské klinice a v průběhu týdne se v rámci praktik podíváte mimo jiné i na vyšetření pacientů zátěžovým EKG, sami sebe změříte, zvážíte a podle tabulek zhodnotíte svou tělesnou schránku a v neposlední řadě navštívíte rehabilitace, které se nacházejí u transfúzky z druhé strany (ambulantní část), a kineziologickou laboratoř (modrá budova, třetí patro). My měli tu čest na rehabilitacích s panem doktorem Kolářem a za sebe musím říct, že to byl pro mě ten nejlepší zážitek z celého bloku. Hlavně bych rád zmínil "masáž", kterou jsme si mohli vyzkoušet navzájem na sobě. Díky jistým "hmatům", jež nám byly předvedeny, jsem dokázal odblokovat páteř jednomu ze svých spolužáků - a na to jsem právem hrdý:)

    První den byl poněkud hektický - přišla paní profesorka Sovová a zadala nám test na EKG. Někteří se chytali, jiní málo a já jen mlhavě. Zaplaťpánbů jsme si pak řekli správné odpovědi a celý elektrokardiogram následně probrali zcela podrobně. Ačkoliv vypadal první den, že se jede zhurta, tak následné dny byly víc v pohodě a na klidné vlně jsme to dokormidlovali až do pátku, kdy jsme dostali zápočet za 100% účast.

    Zkoušku jsem absolvoval cca měsíc po ukončení bloku. Vypadala následovně; zkoušející profesorka Sovová nás nechala rozdělit na dvě skupinky po cca deseti lidech. První byla na řadě a druhá šla na kávu. Já byl asi čtvrtý v pořadí v první skupince a ani jsem se nestačil rozsedět před její pracovnou (kde examinace probíhala) a už jsem byl na řadě. Zkušební místnůstka je velká cca 3x3 metry a krom zkoušejícího jste tam celkem tři - jeden odpovídá na otázky a další dva si v duchu připravují své odpovědi. A tak se to stále dokola točí. Zkoušení trvalo v mém případě asi osm minut a bylo jednoduché. Naštěstí jsem měl dobré otázky, ovšem byli i tací, kteří museli rigo opakovat. Holt, vytáhli si černého Petra, respektive něco z EKG a už byl oheň na střeše. Proto doporučuji všem - dobře táhněte a pořádně našprtejte EKG!:)

    Na závěr menší rada - snažte se plnit si svou docházku poctivě a zbytečně neprovokujte prof. Sovovou tím, že jeden podpis (ze stáže) máte na jednom papíře a další dva na jiném. Nelíbí se jí to a dává to na sobě velmi nepříjemně znát…

 

    Celkově hodnotím tělovýchovu kladně, mě osobně tento lékařský směr zajímá a je docela možné, že se budu nějakému odvětví tělovýchovného lékařství věnovat i po škole.

 

Tělovýchovné lékařství a rehabilitace

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© 2012 - 2017 Jiří Lapka, Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode