Soudní lékařství

    Soudní je jedním z předmětů, který se v našem sylabu vyskytuje letos premiérově již nyní ve čtvrtém ročníku. Menší problém tedy nastal s organizací předmětu v letošním roce, protože se potkávají na výuce dva ročníky - my čtvrťáci a letošní páťáci. Vzhledem k faktu, že mimo nás všeobáků, absolvují předmět i zubaři, tak je jasné, že výuka na ústavu soudního lékařství je napráskána od prvního vyučovacího týdne až do léta. Z toho důvodu se šetří s časem, jak jen se dá.

    I náš kroužek nebyl nepoznamenán nabitým programem - měli jsme začínat ve čtvrtek, ale z důvodu výuky zubního lékařství jsme začínali až v pátek. Čtvrteční výuka byla (dost nešťastně) nahrazována v průběhu tří dnů, vždy po regulérní výuce (tedy po 12:45). Začínali jsme pokaždé v osm ráno "praktickou výukou", jež měla trvat do 11:15 a poté přednášky do 12:45 na různá témata. Mě osobně nejvíc z toho všeho zaujala úterní výuka, kdy nám bylo celé dopoledne poutavě vyprávěno o toxikologii. 

    Kromě toxikologie jsme například věnovali celý jeden vyučovací den právu, respektive právní zodpovědnosti lékaře. Naštěstí jsme měli to štěstí, že přednášela mladá advokátka, jejíž jméno si želbohu nepamatuji, která brala svou přednášku sportovně a celé právní martyrium zvládla odvykládat celkem briskně a se zajímavými vstupy z její advokátské praxe. I já, kterýžto k právu mám značnou averzi, neb mě nikdy neoslovilo, jsem pochytil rady a tipy, které se mohou časem hodit. Zde je opravdu krásně vidět, že i to opravdu nejnechtěnější a nudné téma lze oživit a posluchače pro téma nadchnout.

    Další dny jsme byli stravování velmi zajímavými tématy, jimiž se soudní lékařství zabývá, okrajem snad pro košt, vám budoucím čtvrťákům - tupá poranění, dopravní nehody, sebevraždy a vraždy na všechny možné způsoby, balistika a ranivost střel, poněkud méně záživná sérologie (ale zato vstřícný přednášející), alkohol a toxikománie, nezapomenutelný doc. Loyka a jeho medicínské právo (a kupa historek k tomu). Určitě jsem na dost věcí zapomněl, ale když to vezmu kolem a kolem, tak soudní lékařství byl veskrze velmi zajímavý předmět. Na kolezích byl převážnou dobu patrný zájem a nemalý vliv na to měl právě přístup vyučujících. Zde bych chtěl ústav soudního lékařství a medicínského práva vychválit do nebes. Ačkoliv, teď pouze za sebe, jsem měl opravdu nepříjemný pocit z tohoto předmětu, vzhledem k faktu, že násilí nesnáším a na všemožné kriminálky, krimi zprávy ani akční filmy se nekoukám, musím jednoznačně říci, že s přístupem pracovníků tohoto ústavu jsem byl nadmíru spokojen. Ať už se jednalo o paní sekretářku (mj. na svůj věk skutečně "kost":) nebo lékaře na přednáškách či pitevnách, všichni se k nám chovali velice vstřícně a přívětivě. Zde jsem měl pocit, že už nejsem pouze tím usmrkaným medikem na preklinice. Rozhodnutí, zdali je pravdou, že se přístup k medikům mění po nástupu na kliniku nebo šlo pouze o partu skvělých lidí, nechám na vás. Za sebe mohu s čistým svědomím a vědomím říci, že to, co mi není příjemné a podobné "věci" nevyhledávám, jsem zvládl téměř bez ztráty kytičky.

    Nezmínil jsem pitevny. Zde jen krátce a stručně. V podstatě jde o dost podobné tomu, co lze vidět na patologii. Pouze příčina smrti je nejasná či násilná. Viděli jsme nějaké to udušení, "smradlavého" (= měsíc rozkládajícího se) bezdomovce, oběšení a podobné. V mém případě opět hrála prim tygří mastička. Jinak to šlo v pohodě zvládnout.

    Zkouška probíhala formou testu, kdy jen jedna odpověď je správná. Celkem 60 otázek, k úspěšnému absolvování předmětu stačí 35 bodů. To je celkem v pohodě. Na samotnou přípravu stačí vlastní výpisky a poskytnuté přednášky. Celkem cca dvě odpoledne.:)

 

    O náplni soudního lékařství by se daly vést sáhodlouhé diskuze, stejně tak o tématu vražd a sebevražd. Zde na to není místo, nicméně je potřeba zdůraznit důležitost a význam tohoto ústavu a ocenit práci jeho zaměstnanců. Soudní jsem přežil, nechtěl bych to znova absolvovat, ale ti, které toto téma zajímá, v něm najdou odpovědi na spoustu otázek. Tento předmět ode mě získává deset bodů z deseti;)

 

Soudní lékařství

Datum 04.04.2015
Vložil Návštěvník
Titulek cfh

Ale musíš si uvědomit, že když píšeš něco tak veřejného jako je blog, tak si ho může přečíst kdokoliv. Já jsem taky medik a myslím, že by měla platit zásada, kterou nám říkal nejmenovaný profesor, že bychom neměli nikdy mluvit o člověku z oboru či kolegovi před ostatními lidmi v negativním slova smyslu a už vůbec ne zveřejňovat o něm informace, které by ho mohly poškodit. Vím, že se ti ty toxikologický historky hodí do článku pro oživení, ale pokud něco takového bylo řečeno, mělo by to zůstat na fakultě.
Ad. "smradlavý bezdomovec". Je vcelku jedno jak jsi to s tím spojením myslel, ale když si to člověk přečte, tak z toho podle mě jde cítit nadřazenost, jakobys s tím člověkem nechtěl mít nic společného. Takhle si může kdokoliv myslet, že medici jsou jen banda namyšlených fracků v nažehlených pláštích od maminky.

Datum 05.04.2015
Vložil JL
Titulek Re: cfh

Já všechny tvé připomínky beru, ale ve svých radikálních názorech by ses měl brzdit - aby se ti to pak v praxi nevymstilo;)

Úspěšné studium přeji;)

Datum 13.01.2016
Vložil Dr. z hor
Titulek Re: Re: cfh

Po tom, co jsem si přečetl tvůj článek plný patosu a klišé a komentáře, by mě zajímalo, které radikální názory od "návštěvníka" jsi měl na mysli. Měl pravdu v tom, že se tu už několik let honosíš tím, jak chceš pomáhat lidem, jak jsi uvědomělý, pilný, motivovaný a pak napíšeš "smradlavý bezdomovec". Měl by sis uvědomit, že do tvé budoucí praxe praktika ti takoví lidé taky budou chodit a ač říkáš, že tě peníze nezajímají, takoví lidé tě budou taky živit. Pokud neumíš přijmout kritiku a myslíš si, že by se každému měla oprávněná kritika kohokoli vymstít, tak to tu zavři a piš si to do někam do deníčku, nad kterým si budeš na stáří nad sklenkou brandy užívat pocitu své vlastní výjimečnosti, nadřazenosti a celoživotního poslání. O ničem jiném tvůj blog totiž ani není.

Datum 24.01.2016
Vložil JL
Titulek Re: Re: Re: cfh

Díky dr. z hor za příspěvek a názor. Ačkoli jej nesdílím, vážím si ho a upřímně přeji mnoho úspěšných let v praxi.

Hezký den :)

JL

Datum 01.04.2015
Vložil Návštěvník
Titulek tz

Měl bys zapřemýšlet, co je vhodné zveřejňovat a co by mělo zůstat na fakultě. Vesele tu diskredituješ vyučující. A taky se mi líbí tvůj výraz "smradlavý bezdomovec", který krásně kontrastuje s tvým uvědomělým stylem psaní. Ve článku o psychiatrii se dojemně rozepisuješ o předsudcích k "feťákům" a jiným chudákům, ale člověk, o jehož životě nevíš vůbec nic je najednou smradlavej bezdomovec. Víš kupříkladu, že obrovská část lidí na ulici má taky závažné psychiatrické onemocnění (často schizofrenii)?

Datum 02.04.2015
Vložil JL
Titulek Re: tz

Ahoj návštěvníku, díky za komentář;)
Bohužel s tebou nemůžu souhlasit, neboť mé články jsou promyšlené, v žádném případě nejsou dehonestující vůči žádnému z vyučujících. Řídím se páně děkanovým mottem: "Mente et corde" a myslím si, že konám dle svého vědomí a svědomí správně.
Je mrzuté, že nelze prostřednictvím webových stránek více přiblížit čtenářům autenticitu zážitků v průběhu studia, neboť pak bys jistě uznal, že smradlavý bezdomovec a smradlavý bezdomovec jsou dva různé pojmy a počitky. Žel toto pochopí pouze a jenom studenti medicíny.
Přeji příjemný den:)

P.S. Ano, vím to. O problematice lidí na ulici a přímé souvislosti s psychiatrickými diagnozami je k dispozici spousta informací. Mj. bych dále uvedl alkoholové a jiné závislosti a především drogy. Absolventi psychiatrické stáže ví své;)

 

© 2012 - 2017 Jiří Lapka, Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode