Epidemiologie

    Blok epidemiologie trvá dva týdny. Bohužel předesílám, že se nejedná o nikterak záživný předmět. Soudím dle toho, co nám bylo prezentováno. Jistou výhodou je skutečnost, že velká většina zaměstnanců ústavu preventivního lékařství (pod nějž tento předmět spadá) je veskrze přívětivá a ochotná leccos odpustit. Třeba menší spánkový deficit, či intenzivní přípravu na obtížnou zkoušku (například farmakologii:).    

    Po celou dobu budete poslouchat o všemožných breberkách, které způsobují všem (ne)známá onemocnění. Ať už obvyklá - jako je chřipka nebo nachlazení, či nemoci na zeměkouli velmi zřídka se vyskytující. Podle definice je epka vědní obor, který se zabývá studiem rozdělení nemocí, jejich příčin a aplikací získaných poznatků při řešení zdravotních problémů. Z toho vyplývá, že epidemiolog sleduje a analyzuje zdravotní stav populace a zároveň určuje, zda se dané onemocnění v dané lokalitě objevuje častěji (epidemie) či se vyskytuje všude (pandemie) a má tedy přehled (i statistický) o všech nám známých nemocech. Samozřejmě i o těch eradikovaných.

    Mě osobně nejvíc zaujal doc. MUDr. Stránský, pán před osmdesátkou, nutno podotknout velmi čilý na svůj věk, kterýžto nám celé dopoledne vyprávěl o výživě a jejím vlivu na naše zdraví. Toto téma mě velmi zajímá a za sebe mohu říci, že tento seminář byl z celého bloku (minimálně pro mě) nejpřínosnější.

    Mimo hodin prosezených na neustále zatěžovaných hýždích jsme absolvovali v rámci jednoho dne exkurzi na hygienickou stanici, jenž se nachází u zastávky Výstaviště Flora. Žel pro nás nebyla tato "návštěva" nikterak zajímavá či obohacující, neboť pán, který nás celé dopoledne provázel, si v jednom kuse stěžoval na politickou situaci. K tématu toho tedy mnoho nebylo. Abych jenom nehanil, musím vyzdvihnout přednášku pana RNDr. Holého - ta byla velmi pěkně pojatá a zároveň přínosná.

    Úspěšné absolvování tohoto bloku je podmíněno 100% přítomností (dovolena jedna absence, jinak nutno nahradit) a nadprůměrně "naklikaným" testem na PC v minimální hodnotě 75% bodů. Testy jsou nevyzpytatelné, protože se často stane, že na někoho vyjde test jednoduchý a na jiného nešťastníka test výjimečně těžký. Naštěstí je lze opakovat do aleluja, takže časem se stane, že se poštěstí i tomu největšímu smolaři. Nejedná se o multiple choice, ale pouze o varianty ABC.

    Tak, jak jsem psal v úvodu, tento předmět nepatří mezi kdovíjak úžasné a zajímavé bloky v klinické části studia, ale i v tomto případě si najde (skoro) každý něco přínosného. Nicméně 14 dní je dost dlouho.

    Na závěr je nutno podotknout, že epidemiologie je státnicovým předmětem v pátém ročníku studia a patři do takzvaného "trojboje" - epidemiologie, práva a sociálního lékařství. Tak na viděnou za rok:)

 

Epidemiologie

Datum 08.09.2015
Vložil Adél
Titulek dotaz

Ahoj, trvá epidemiologie opravdu až do pátku? Jinak díky za pěkné články :)

Datum 23.09.2015
Vložil JL
Titulek Re: dotaz

Ahoj, ano trvá . Je to ukončeno testem na PC. Děkuji za pochvalu :)

 

© 2012 - 2017 Jiří Lapka, Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode