Chirurgie 1

    Chíra je čtyřtýdenní předmět, který je jiný než ostatní a to hned z několika důvodů. Prvním z nich je skutečnost, že chirurgie je úplně jiné odvětví medicíny než všechna ostatní. To samé se dá říct i o pracovním lékařství, ale chíra je prostě chíra. Specifická. Jedinečná. Milovaná i nesnášená. Každý si vytvoří svůj názor během jednoho, maximálně dvou dní.

    Ústřední postavou je vedoucí výuky - pan profesor Král, druhou, neméně důležitou personou je pan asistent Zlámal. Tito dva pánové Vás budou provázet po celý blok.

    Začněme ale od začátku; první den je převážně informativní - dozvíte se, že výuka chirurgie začíná už v sedm hodin ráno praktickou částí u pacientů na oddělení 3, 8, 9 a JIP. Tato část výuky by měla trvat až do 9:30, poté následuje seminář s jedním z pánů uvedených výše. Tento by měl být veden formou diskuse, kdy se studenti táží a řeší s vedoucím výuky jednotlivé případy. Od 11:15 pak poslední část - přednáška. Ta trvá oficiálně do 12:45, pak konečně oběd.

    Během prvního dne Vám taky oznámí, že máte chodit v bílém, aktivně se účastnit výuky, žádat po lékařích razítka do stážového listu a konečně - přednášky jsou nepovinné (ovšem není to zdaleka pravda, o tom dále).

    Krom toho všeho budete muset absolvovat jednu odpolední službu (od 17 do 20 hod) a jednu noční (od 17 do 7 hod). Příjemné je, že při absolvování noční služby máte k dispozici lékařský pokoj, v kterém máte postel, TV, ledničku a mikrovlnku, takže když dostanete hlad nebo na Vás přijde únava, tak lze vše efektivně v takovémto pokoji řešit. Chybí pouze sprchový kout a vlastní WC.:) K tomu všemu Vám strčí do ruky mobilní telefon, kterým se dovoláte všem lékařům, a oni můžou volat Vám, takže jste 100% mobilní.

    Mimo výše uvedeného budete muset dle rozřazení do skupin absolvovat jeden týden „sedánky“, jež probíhají po ranní vizitě (cca od 7:30 do 8:00 hod). Sedánky probíhají v malé zasedací místnosti, kde se tísní cca 20 lékařů a ještě k tomu 6 studentů - velmi záživné. Na sedánku se probírá program dne, všechny rozpisy operací atd. Také se zde dozvídají studenti, na jakou operaci zajít a kde popřípadě asistovat.

    Operaci musí absolvovat každý medik jednu. Nikde se to sice nepíše, ale je to takové nepsané pravidlo. Pokud jich absolvujete více a pan profesor se to dozví, se zlou se potážete. Stejně tak v případě, že jde na operaci více lidí než dva. Takže žádné takové!;)

    Třešničkou na dortu je podmínka, že kvůli zápočtu budete muset mít 100% účast. Žádná absence není tolerována, maximálně budete muset nahrazovat, praxe je ale trochu jinačí:)

    Druhý a další dny probíhají prakticky stejně - v sedm hodin nástup na sesterně v daném oddělení, v okamžiku, kdy přijde nějaký lékař, se k němu všichni nahrnou a následují ho k pacientům. Poté obdrží (vyžebrají) razítko a pacienta a jde se na věc. V sesterně si vyžádají kartu pacienta, ještě jednou ho osobně vyzpovídají (odeberou anamnézu a fyzikálně vyšetří - pokud pacient souhlasí) a jde se vypisovat a zapisovat. Tato fáze by měla zabrat cca dvě a půl hodiny (!!).

    Semináře jsou rozpačité. U dr. Zlámala probíhají fajn, pan asistent odpovídá na dotazy, přihodí historky a vše pěkně odsejpá. U pana Krále je průběh semináře jiný - každý si musí přichystat dvě otázky a musí se týkat pacienta či denního tématu. Pan profesor odpovídá, ovšem ne vždy. Pokud je dotaz hloupý či nesrozumitelný, musí si onen student vymyslet dotaz další. Někdy dochází k pořádným záděrům a nesnesitelně trapným okamžikům hrobového ticha. Nepřeji to nikomu.

    Přednášky vede z 95% profesor Král. Na začátek je potřeba zdůraznit, že prezentace jsou důmyslně vymyšlené, pěkné, záživné a doprovázené videoprojekcí.  Je vidět, že pan profesor je milovníkem moderní techniky.

    Co bych rád zmínil je (ne)povinnost docházet na přednášky. Nejprve nám bylo řečeno, že jsou nepovinné, ovšem ke konci bloku se staly povinnými a způsobily nejednomu medikovi bezesné noci. Holt, pravidla se měnila v průběhu hry a to nikdy není fér. Takže i když člověk odchodil poctivě celou stáž, ale nebyl na jedné, dvou přednáškách páně profesorových, tak mu hrozilo, že nedostane zápočet.

    Zápočet byl udělován formou kolokvia. Examinátory byli prof. Král a as. dr. Zlámal. Každý měl svou taktiku, jeden zkoušel celkem přísně, druhý se na to slušně řečeno vykašlal a dával to zadarmo. K tomu se nebudu dále vyjadřovat, ale je zřejmé, že plán výuky měl jisté mezery a působil značně pofidérně.

    Z řádků výše je patrné, že chirurgie byla jiná než ostatní předměty. Jak jsem psal na začátku, každý si utvořil vlastní pohled a zajisté se našlo pár lidí na obou stranách barikády. Já svůj názor mám a myslím si, že v každém případě chirurgie je zajímavým oborem. Sám bych operatérem nikdy být nechtěl - nemám na to, a z toho důvodu fandím všem svým kolegům, kteří se chirurgii věnovat chtějí. Na druhou stranu vnímám mnoho mezer a nejasností, na nichž bude potřeba ještě hodně zapracovat.

 

Keep smiling!:)

 

Chirurgie 1

Datum 10.07.2015
Vložil Nowic
Titulek :-)

Keep smiling :-)

 

© 2012 - 2017 Jiří Lapka, Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode