Vnitřní lékařství 1

 

    Vnitřní lékařství navazuje svou podstatou na klinickou propedeutiku 1 z letňáku ve druhém ročníku. Tentokrát ale všichni studenti absolvují tento předmět na druhé interně, tedy na gastro - entero - hepato.

    Výuka probíhá dost podobně jako ve druhém ročníku. To znamená nejprve hodinový seminář v seminární místnosti v přízemí kliniky, poté dvouhodinová praxe u lůžek. Každý týden se měnili vyučující v jednotlivých skupinách, takže jsme měli možnost vidět odlišný přístup každého z lékařů a podívat se na různá oddělení. Kdo měl například doktory Tozziho či Grygara, tak mohl sledovat dokonce i gastroskopii. U ostatních většinou výuka probíhala stylem - každá skupinka dostane nějakého pacienta, tomu odeberete anamnézu, provedete základní fyzikální vyšetření a následně prodiskutujete případnou diagnózu a léčbu. Prostě klinika pro nás, nekliniky.

    Já rozumím přínosu tohoto předmětu tak, že jsme dostali příležitost se podívat na skutečnou praxi, vyzkoušet si kontakt s pacientem a to málo, co jsme měli v hlavách, aplikovat v diskusi s vedoucím výuky. Semináře byly dobře koncipovány a hodně se prolínaly s tím, co jsme se naučili (měli naučit) na patologii/patfyz. Rád vzpomínám na přednášky prof. Ehrmanna staršího, protože u něj platí, že co přednáška to skvost. Každý si odnese nějaké moudro do života. A tak to má být.:) Také si vážím přístupu MUDr. Loykové starší, která tento předmět zaštiťovala. Vždy měla zájem řešit problémy a byla pokaždé k dispozici. Toto můžu posoudit z pozice zástupce ročníku, když jsme řešili nepříznivé situace malé i větší. Nerad bych nevzpomněl na MUDr. et Mgr. Vrzalovou a další, kteří nás svým přístupem dokázali zaujmout.

 

    Přesto, po třech semestrech na dvojce, jsem rád, že tato kapitola skončila a už se moc těším na jiné kliniky.

 

    P.S. Ještě je nutno dodat, že k získání zápočtu je potřeba dodat stážový list (tolerována jedna absence) a tři příjmové zprávy vypracované za LS.

 

Vnitřní lékařství 1

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© 2012 - 2017 Jiří Lapka, Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode