Histologie

 

Histologie je dozajista důležitý předmět. Ale mě osobně (minimálně zpočátku) příliš nebavil. Respektive z důvodu své přirozené lenosti a nechuti a snad i nedostatku času více se věnovat této vědě. Histologie je zpočátku pouze pozorování a poznávání růžových fleků, které nikomu nic neřeknou a nikdo nic o tom neví. Za sebe ovšem považuji tento prvotní pocit za nepřesný. Histologie je fajn, ale je potřeba se věnovat studiu a to nejlépe z Jancquiery a jeho Základů histologie, protože až tam jsem začal pomalu rozumět souvislostem a hlavně - využití v praxi. Stejně jako u biologie má histologie dvouhodinovou přednášku plus cvičení, které je vedeno v duchu: zkus naslouchat mě, vyučujícímu, pochop, co ti říkám a co ti ukazuju na tabuli a do toho všeho si z toho udělej prezentaci v PowerPointu. Ano, je to dost chaotické a zmatečné, ale dá se na to zvyknout a zvládat pozorování výkladu plus zaznamenávání obrázků z pozorování, dělání si poznámek a různých výpisků. Dá se. Ale já to nějak nepojmul a proto jsem zhruba od pátého cvičení rezignoval a snažil se číst alespoň výcucy, které jsou k danému tématu k dispozici. Také se dá během hodiny poslouchat hudba, koukat na film nebo hrát solitaire nebo hledání min, ale to jen v zadních lavicích. Škoda, že jsem nikdy nepochopil výhodu zadních lavic a tak sedávám co nejblíže tabuli. Snad abych nasál vědomosti prostřednictvím kontaktu s vyučujícím nebo snad proto, že jsem ošklivě krátkozraký a tudíž nic pořádně nevidím ani na takový kousek?

 

Je důležité zmínit testy, které se píšou během cvičení. První test je, tuším, na pět prvních cvičení a následující testy jsou co dva týdny. Na tyto testy se stačí učit z prezentací, které si během cvičení vytvoříte a z modrých skript, které projdete, tuším, jedno celé a druhé napůl. Předmět je dvousemestrální a začíná v létě, tudíž tu druhou půlku ochutnáme až ve druháku. Zpět k testům - jsou postaveny na vědomostech nabytých z intenzivního studia a bohužel, bohudík - je spousta variant. Každý kruh má jinou variantu a vždy se najde varianta lehčí - rozuměj hodně jednoduchá - a těžší - rozuměj - to nevyčteš ani v Jancquierovi. A tak to prostě nedáte, nebo dáte ale bude vás míň. Ke zvládnutí testu je potřeba 70%, přičemž testy jsou na počítači a krom teoretických otázek jsou také otázky na poznávání struktur v obrázku nebo v těch posledních testech se našly také otázky se dvěma správnými odpovědmi - tam se místo vybrání jedné odpovědi fajfkuje. Výhoda je, že hned víte, jak na tom jste. První test měl, tuším, kolem třiceti otázek, ty další 20. Jak nedáte test, paní vyučující si vás zapíše a test si opravíte buď daný týden v pátek anebo pak až na konci semestru. Systém oprav je složitější, tam je potřeba se opravdu snažit udělat to hned v daném týdnu, neboť pokud se vám začnou kupit opravy testů z histoly na konci semestru, máte o zábavu postaráno na hodně dlouho. Takže - učit se a poctivě! Ná závěr prvního semestru histologie (tedy v létě) se píše zápočtový test, který je snad pouze celý z obrázků, tedy poznávání struktur. Bohužel podrobnosti nevím, neboť na vlastní kůži mě toto čeká až na podzim a to proto, že se přistavovala nová budova a tak nám oblíbenou histologii zkrátili cca o dva týdny. Tento zápočtový test správně znamená splnění histologie. V zimě nás pak čeká zbytek histologie plus embryologie, opět včetně testů a nakonec i samotná zkouška, která je formou testu. Myslím, že test má 100 otázek a opět se provádí na počítači. Mám dojem, že druhý nebo třetí pokus je ústní a tudíž je lepší se této variantě pokud možno lépe vyhnouti.

 

Stručně a jasně - histologie, v případě že nenastudujete Jancqueiru nebo nepříjdete na chuť obrázkům, nepatří mezi nejoblíbenější předměty a podle mě je to dost nezaslouženě, protože i ona má své kouzlo. I já po prvním nezdařeném testu, kdy jsem nevěděl do čeho jdu a poté jsem ani nedal první opravný test a nechal to tak až na konec semestru, jsem měl chuť to komplet zabalit, ale nedá se nic dělat, je potřeba se vzepřít a bojovat. K testům stačí, jak bylo napsáno výše, pouze modrá skripta, ale já se od druhého testu učil ze Základů histologie, dočetl jsem se i něco navíc a předmět mě začal celkem bavit. Tedy až na vypracování prezentací z cvičení, které - díkybohu - nejsou kontrolovány, takže každý si může v podstatě, v rámci slušných mravů, dělat co chce. Samozřejmostí je, stejně jako u všech ostatních A-předmětů 100% účast, která je stvrzována hodinu od hodiny vlastnoručním podpisem krví:P

Histologie

Datum 29.01.2017
Vložil Trebajednoudoktorka
Titulek Dotaz

Koukam ze se odeslala jen pulka zpravy :D no zajimalo by me jestli se dozvim co kdy me ceka jake zkouseni a z ceho, nebo to budou prepadovky ? Dekuju :)

Datum 29.01.2017
Vložil Trebajednoudoktorka
Titulek Dotaz

Ahoj, mam takovy obsahlejsi dotaz, ale kdyz ctu tvoje clanky ke vsem predmetum, kdy se co musi odevzdavat, zapocty, prubezne testy, zkouseni, jsem z toho celkem zmatena

 

© 2012 - 2017 Jiří Lapka, Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode