Biofyzika

 

Biofyzika je v podstatě lékařsky zaonačená fyzika. Najít příznivce mezi řadami studentů bude asi těžší než třeba u anatomie, ale je potřeba hned zpočátku zdůraznit, že něco se hodí určitě a plno věcí lidem nepolíbeným fyzikou se bude časem v praxi hodit. Věřím tomu. Protože i já patřím do početné skupiny těch, kteří nadání na fyziku nedostali. Přesto fyziku nehaním, spíše bych řekl, že mě velmi zaujala praktická cvičení, v nichž jste rozděleni do skupin o třech studentech a každý týden se pracuje s jiným přístrojem. Přílišná nezáživnost zimního semestru je jednoznačně vykompenzována semestrem následujícím, kdy si hrajete s přístroji, o kterých jste dozajista něco slyšeli a jejich nominální hodnota je v řádů několika desítek i stovek tisíc. Z mnoha mohu zmínit např. EKG, Audiometrie, Ultrazvuk a pod. Mě osobně velice bavilo měření tlaku všemi možnými metodami, neboť jsem zjistil, jak moc excitovaný jsem ve škole, kdy mi tlak létal do nepředstavitelných výšin. Alespoň si tak uvědomíte, jaký je škola adrenalin. Cvičení jsou podle mého názoru velice příjemná, protože člověk si "něco ohmatá" a vyzkouší zase něco nového. Nemůžu ovšem říct, že by mě všechna cvičení svou náplní zajímala. Horší už ale je vypracování protokolů, které jsou následně opraveny, popř. zkritizovány za nedostatečnou vypovídací hodnotu nebo jen proto, že jste špatně od starších spolužáků zkopírovali postup či nepřepsali do správné osoby. I to se stává a ne zřídka. Stejně jako vypracování protokolů je potřeba být na danou hodinu připravený, tím je myšleno dokonalé nastudování přípravy na cvičení, aby každý mohl správně popsat co onen přístroj dělá a k čemu slouží.

 

Příprava je velice důležitá, nicméně cvičící jsou povětšinou ochotni přistoupit na fakt, že úplně do detailu nerozumíte problematice daného přístroje a jsou s to vám, pokud projevíte zájem, být nápomocni a danou problematiku co nejvíce zjednodušeně pochopit. To si zaslouží body navíc.

 

Co už ale taková sranda není, je rozhodně statistika, která na každého čeká v letním semestru. Jedná se o 4 hodinový cyklus, kdy pracujete na počítači a snažíte se porozumět co daná funkce dělá a k čemu slouží a pak umět ze slovní úlohy zjistit či vypočíst správnou odpověď. Toto martýrium (opět, jak pro koho) je zakončeno testem, který byl opět dosti záludný a v druhém termínu patřily varianty testu mezi nejtěžší vůbec a mnoho spolužáků s ním mělo problémy. I když vyučující se kryli faktem, že pro ně jsou všechny varianty stejně jednoduché. Prostě point of view, jak jinak. Zvykej si nebo jdi domů. K testu je potřeba minimum bodů, ovšem i tak to byl pro mě záhul neboť jsem matematikou nepolíben. Když nad tím tak uvažuji, tak čím jsem vůbec políben, zda-li vůbec něčím/někým? Těžká rána medikova. Všichni ale ovšem pevně věříme v to, že po těžké dřině příjde sladká odměna ve formě bílého mundúru a šicht od nevidím do nevidím ovšem určitě za obrovské peníze. True story bro:P

 

Zkouška se skládá z praktické a ústní části. Žádná růžová zahrada vážení. A aby jste vůbec mohli okusit slastný pocit zkoušení z biofyziky, musíte opět splnit 100% účast - mít zápočet ze zimy, tzn. všechny protokoly v pořádku, stejně tak v létě plus mít napsaný test ze statistiky. Všechno se dá zvládnout, chce to ale dobrý timing a vůli. Nic víc.

Zpět ke zkoušce, praktická část je založena na zkoušení z praktických cvičení, z toho vyplývá, že ten, kdo poctivě četl návody a ještě poctivěji dělal protokoly, tak nebude mít žádný problém a naopak. Zkoušející jsou ale přesto velice milí a nápomocní. Ústní zkouška je pak z učiva za celý rok, vytahují se dvě otázky a znova důrazně upozorňuji na fakt mít slavnostní oděv a čisté střevíce. Přecejenom se můžete setkat poprvé tváří v tvář s paní profesorkou Kolářovou a to je prosím pěkně paní na úrovni. Takže slušnost především.

 

Z čeho se učit? Na praktickou část z návodů a kdyžtak se podívat do protokolů, na ústní z učebnice Medicínská biofyzika, na které se mimojiné podílela i výše zmíněná prof. Kolářová. K učebnici se také hodí vypracované otázky. Je jich více variant, nejlepší jsou od Evky. Takže umět a dokonale! Na zkoušku stačí týden přípravy.

 

Biofyzika je předmět, který je minimálně co se týče praktické části velice zajímavý. Teorie asi nikdy nikoho v ničem neoslní, ale je potřeba se tomu naučit. Vždyť všechno je k našemu prospěchu, tak hurá do toho.

Biofyzika

Datum 02.05.2014
Vložil Vendy
Titulek Zápočet před zkouškou

Ahoj, byla bych ráda, kdybys mi mohl poradit s praktickou zkouškou z biofyziky. Zaprvé moc nevím ke komu jít (na výběr mám Smolan, Bajgar, Binder - ani jednoho jsem nikdy neměla, takže vůbec netuším jací jsou) a zadruhé, jestli se nějak moc hrotí ta práce s počítačem, protože, to se přiznám, jsem tomu nějak moc ve cvikách nedala a s počítačem nejsme moc velcí kamarádi. Budu ráda za jakoukoli radu a přeji ať se ti daří :)

Datum 31.05.2014
Vložil JL
Titulek Re: Zápočet před zkouškou

Ahoj Vendy,

předem se ti omlouvám za pozdní odpověď, nicméně měl jsem toho teď ažaž, ale třeba pomůžu ostatním. Já osobně jsem neměl ani jednoho z těch tří pánů, ale ze všech možných stran se mi dostalo, že Bajgar je v pohodě a Binder taky ušel. U Smolana opravdu nevím, ale tím Bajgarem nic nezkazíš.
Práce s pc se moc nehrotí, řekl bych, že skoro vůbec. Já jsem se na to upřímně taky vyflákl. Důležité je mít přehled a vědět o co tam jde, jinak nic moc extra není potřeba znát.:)

Hodně štěstí u zkoušek ti přeji:)

Datum 10.02.2014
Vložil Zuzka
Titulek Protokoly

Ahoj, chtěla jsem se zeptat.. ty protokoly se odevzdávají ještě tutéž hodinu, nebo se odevzdávají dodatečně v nějakém termínu (příp. jak dlouho na to bývá - 2,3 dny/ týden..)? Díky za odpověď.

Datum 23.02.2014
Vložil JL
Titulek Re: Protokoly

Ahoj Zuzko,
díky za dotaz :-) na vypracování protokolu máš většinou týden, tedy do dalšího praktika, ale třeba já měl skvělou vyučující Mgr. Lenobelovou (oba semestry) u které stačilo donést ty protokoly až na konci semestru.

Datum 23.11.2012
Vložil Gorgé
Titulek Protokoly

Ahoj, jen by mě zajímalo jak moc časově jsou náročný protokoly? Dík za odpověď.

Datum 24.11.2012
Vložil JL
Titulek Re: Protokoly

Ahoj, to je velice individuální, někdo si sežene protokoly od starších či pilnějších spolustudentů a přepíše si hodnoty - v tom případě to zabere cca půl hodiny max. Pokud bys ale měl potřebu sepisovat celý protokol, pak počítej s cca dvěma, třemi hodinami, podle náročnosti daného cvika.

 

© 2012 - 2017 Jiří Lapka, Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode