Jak se dostat na medinu

 
    Tento článek má být ryze informativní. Chtěl bych v jednoduchosti shrnout, jak se efektivně připravit na přijímačky na medinu. 
 
    Myslím, že hned na úvod by bylo vhodné uvést, že nejlepší je jít z gymplu. Nerad bych bořil představu některých adeptů či jejich rodičů, ale je potřeba uvést na rovinu, že nejlepší základ a všeobecný přehled načerpá student na všeobecném gymnáziu. V případě, že zvažujete studium na tomto typu školy, v tom případě doporučuji zvolit gymnázium se zaměřením na přírodní vědy. V každém větším městě se takové najde a pokud máte zájem o pozdější studium právě na medicíně, pak určitě nešlápnete vedle. 
Z vlastní zkušenosti vím, že kdybych mohl volit znova, tak bych dal přednost jednomu z nich, protože gympl se zaměřením na společenské vědy, z něhož jsem přišel, se v žádném případě nemohl srovnávat s přírodovědnými gymnázii. Přesto přese všechno si stojím za názorem, že gymnázium (s jakýmkoliv zaměřením) připraví na přijímačky lépe než kterákoliv jiná SŠ. 
 
    Často se na mě obrací rodiče, kteří mají zájem své potomky poslat na střední školy typu "lyceum se zaměřením na zdravotnické vědy" a podobné "paskvily". Všechno to je na jednu věc. Pevně věřím, že se nedotknu žádného z kantorů působících na těchto školách, ale taková je realita. Když vezmu v potaz trend klesající úrovně škol i studentů, je gympl jedinou možnou variantou. Samozřejmě najdou se výjimky. Jsou gymnázia, kde se potýkají s nízkou úrovní studentů, nekvalitní výukou, ale myslím si, že stačí pozjišťovat preference a zajít si na dny otevřených dveří. Častokrát už vzhled školy dost napoví. 
    V neposlední řadě je potřeba znovu uvést, že v mém ročníku na začátku studia pocházela z gymnázií asi 95% spolužáků. Zbytek tvořily zdrávky, lycea a ostatní. Nyní, ve zlomovém třeťáku, nevím o nikom z těch původních pěti procent, kdo by s námi studoval. Je to smutná realita, ale jasně poukazuje na stav středních škol. 
    Nechci a nerad bych kohokoliv mimo gymnazisty strašil s tím, že už teď, během studia nemá šanci, ale ta šance je o dost nižší. Přesto je. Abych právě této skupině zvedl sebevědomí, je potřeba říct, že se najde dost takových, kteří přijdou na průměr a po pár týdnech školu vzdávají. I tací se najdou. Myslím si, že největší problém je skutečnost, že medicína je těžká škola. A to pro všechny. To, že někdo prochází snáze než někdo jiný není tak moc rozdílem v inteligenci, ale krásně to zhodnotila má spolužačka, když pronesla, že "jsou lidi, kteří obětují šest let jenom škole a pak jsou tací, kteří chtějí alespoň trochu žít". A o samých áčkách nebo červeném diplomu to není. Především praxe říká něco jiného. Kolik znám studentů, kteří sfouknou zkoušky již v červnu, ale bojí se komunikace s pacientem nebo jsou manuálně nezruční. Samozřejmě i tací najdou v medicíně uplatnění, ale pevně věřím, že většina z Vás bude chtít pracovat s lidmi. 
 
 
    Teď už konečně ke zkouškám. Jak se komplexně připravit?
Nejprve pro studenty gymnázií: věnujte svou pozornost trojkombinaci předmětů biologie - chemie - fyzika již od prvního ročníku (kvinty). Učte se na testy poctivě a do výuky choďte připravení. Vezměte v potaz, že všechno, co během čtyř let proberete, se Vám bude hodit. Nebojte se zkoušet olympiády a v případě, že něčemu nerozumíte, tak se ptejte. Sešity nevyhazujte a schovejte si je do posledního ročníku. Nevyhýbejte se fyzice. Učte se jí poctivě. 
Ve čtvrťáku si zvolte na maturitu kombinaci biologie a chemie, popřípadě biologie a fyzika. Stejně volte semináře. Sbírejte informace a zbytečně to nepodceňujte. Vše se Vám vrátí. A abych nezapomněl.. Studujte pro sebe. Pro dobrý pocit. Dril na gymplu se vyplatí stokrát. Z dobrého gymplu získáte dostatečné znalosti a není potřeba docházet na doučování. 
 
    Nyní pro studenty ostatních škol: Vám doporučuji začít co nejdříve. Ideálně v průběhu třeťáku se shánět po učebnicích a materiálech. Kvalita výuky je značně rozdílná a proto je potřeba o to více sledovat požadavky univerzity na adepta. Nebál bych se doučování. 
 
    Obecně je vhodné sehnat si čtyřkombinaci knížek - 2000 testových otázek z biologie, rychlokurz fyziky, rychlokurz chemie a biologie buňky - genetika. Z těchto knížek se dost čerpá u přijímaček. Určitě doporučuji mít při ruce bi - f - ch - v kostce a odmaturuj z... Každá učebnice má svá specifika a neprohloupíte učebnicemi pro gymnázia. Stále ale opakuji, že je důležité porovnávat požadované znalosti LF a zbytečně se nezatěžovat oblastmi, jež nevyužijete. Možná není od věci si některé otázky vypracovat. Všechno se hodí. No a ráno před přijímačkami si nezapomenout vzít s sebou štěstěnu, přihlášku a OP, svačinu a pití (!!)
 
Případné dotazy směřujte do diskuze nebo na mail.

Jak se dostat na medinu

Datum 20.07.2017
Vložil Veronika
Titulek Angličtina

Ahoj, v jednom komentáři jsi napsal, že na UPOL se dokonce skládá zkouška z angličtiny. Mohl bys mi, prosím, o tom říct víc?
A ještě jak probíhala tvoje příprava na přijímačky? Procházel sis všechno učivo od prváku a následně si vypracoval modelové otázky, nebo jsi hned počítal modelovky? Říká se, že Olomouc má nejtěžší přijímačky, než třeba Brno či Praha.
Děkuji moc za odpověď! :)

Datum 11.06.2017
Vložil xxx
Titulek Semináře

Ahoj, mám si vybrat tři dvouleté semináře do třeťáku a další tři jednoleté do čtvrťáku. Jak bys to vyřešil ty, kdybys měl na výběr z antropologie / biologie / fyzika / chemie / latina?)

Datum 19.06.2017
Vložil JL
Titulek Re: Semináře

Ahoj:)

Určitě bych volil biologii, fyziku a chemii. To je základ úspěchu.

Hezké skoroletní dny,

JL

Datum 04.04.2017
Vložil Lucie
Titulek Příprava na přijímačky

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, kdy jsi začal s přípravou na přijímačky? Jsem v sextě na gymplu a zatím jsem se na nějaké modelové otázky atd. ani nekoukla. Pořád si říkám, že mám ještě dva roky, ale četla jsem pár blogů o tom, jak se všichni drtí už od prváku, tak se trochu bojím, jestli nejsou ty dva roky nakonec málo. Měla bych začít už teď, nebo mi stačí se zatím jen připravovat na hodiny bižule, chemie a fyziky?

Datum 16.04.2017
Vložil JL
Titulek Re: Příprava na přijímačky

Čaau Lucko!
Já začal s přípravou někdy začátkem roku, tj. koncem ledna, takže jsem tomu dal zhruba půlrok intenzivní přípravy. To, podle mě, stačí:)
Ostatní jsou děsní šprťáci, což není od věci, ale krom šprtání by sis měla dokázat najít čas na kamarády, zábavu a odpočinek.
Věř mi a uvidíš, že se ti to povede.

Hezké velikonoce:)

JL

Datum 30.05.2017
Vložil David
Titulek Re: Příprava na přijímačky

ahoj... hele dá se to stihnout uplně v pohodě za rok (nebo i za půl).
Hlavní je mít nějaky základy už ze školy. Pak pojedeš pár měsícu pruběžně modelovky a budeš v pohodě :)

Datum 25.03.2017
Vložil Sabina
Titulek Šance

Ahoj, hned na začátek musím říct, ze po přečtení tohoto článku začínám byt poněkud skeptická.
Dříve byla medicína můj sen, který se časem rozplynul, což se stává. Nicméně teď jsem ve třetím ročníku a opět to dost silně zvažuji, problém je ale v tom, ze nejsem na gymnáziu a už vůbec ne přírodovědně zaměřeném. Jsem na strojarne.
Moje otázka tedy je, zda tomu dáváš (dáváte?) nějakou šanci. Na co by se měl student průmyslovky především zaměřit?
Ještě je možná dobre dodat, ze nemám ani chemii, ani biologii a ani fyziku. :D
Za jak dlouho se podle tebe (Vás) dá vše doučit? Předem děkuji

Datum 30.04.2017
Vložil Adéla
Titulek Re: Šance

Ahoj Sabi, jsem na tom stejně jako ty. Chemii se zvládnu naučit, biologie mě baví, ale s fyzikou si nerozumíme. Sehnala jsem si studentské zápisky z gymplu, koupím si modelovky a když to nepůjde, tak si zaplatím doucko.

Datum 07.03.2017
Vložil pavla
Titulek Školné

Dobrý den, vůbec se nevyznám jak to je se školným na LF v Hradci Králové. Po maturitě mi bude 20 a půl. Na stránkách je tabulka kde se píše že všeobecné lékařství vyjde na 32.500 za půl rok. Je to pravda? Než se rozhodnu, potřebuji vědět zda jsme na tom dostatečně dobře finančně.. Děkuju

Datum 12.03.2017
Vložil JL
Titulek Re: Školné

Dobrý den,

s tím Vám neporadím. Doporučuji se obrátit na studijní oddělení LF HK.

Hezký den,

JL

 

Vyhledávání

Ptejte se: ask.fm

TOPlist

© 2012 - 2017 Jiří Lapka, Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode